Programy vytvořené v systému Petr

Programy na těchto stránkách slouží jako vzorové příklady pro uživatele programovacího nástroje Petr. Všechny programy jsou dodávány spolu s aplikací Petr na CD - nyní 145 vzorových programů se všemi zdrojovými informacemi. Pomocí ikon před jmény programů zobrazíte náhled na program.

Multijazyčnost

Prostředí Petra je multijazyčné, stejně tak programy v Petrovi vytvářené mohou být multijazyčné. V současnosti je většina vzorových programů v češtině a angličtině. Vzorový program se spustí v jazykové verzi detekované podle operačního systému (systémová volba "Místní nastavení") nebo podle nastavení jazyku v prostředí Petra, je-li program spouštěn z Petra. Vnitřní komentáře v programu se zobrazují též podle nastaveného jazyku prostředí Petra. Podobně multijazyčná jsou i jména programů a souborů v knihovnách.

3D grafika

13 duchů - logická hra. Cílem hry je získat recept na Becherovku střežený třinácti duchy. Každý z duchů je strážcem jednoho z Karlovarských pramenů a umožní průchod jen tomu, kdo vyřeší zadaný hlavolam. Hra probíhá v plně 3D prostředí a obsahuje 13 samostatných logických her.
Deskriptiva - příklad využití 3D grafiky jako výukové pomůcky. Zobrazí jednoduché objekty s jejich průměty.
Drak - jednoduchá 3D animace. Plujícími oblaky se prohání drak.
Figurka - demonstrace manipulace s 3D objekty. Zobrazí se rotující koule, figurka a kostka.
Horor - příklad 3D prostředí. Ocitnete se v krajině s příšerami. Jedná se spíše o námět na hru s hororovým nádechem.
Chrom - demonstrace chromového a čočkového mapování textur 3D objektů.
Kóta 236 - akční 3D střílečka. Vaším úkolem je dobýt zpět léčivý pramen. Útočí na vás velké množství nepřátel, vše v plně 3D prostředí.
Kráter - příklad jednoduché 3D scény. Ocitnete se na dně kráteru, kde se můžete procházet poněkud strašidelně laděným prostředím s neméně strašidelnými zvuky (stereo).
Letadlo - demonstrace dynamických stínů. Letadlo prolétá nad krajinou.
Oltář - jednoduchá 3D scéna s oltářem a plápolajícím ohněm. Příklad použití textur a kombinovaného ovládání myší a klávesnicí.
Sad - tabulka typů průhlednosti. Tabulka nemusí být vždy jen textová či grafická. Tato tabulka je vytvořena v 3D prostředí a demonstruje různé číselné kódy pro nastavení průhlednosti textury.
Sahara - hledání ztraceného nákladu. Vaším úkolem je nalézt náklad tiberia ztracený v poušti. K dispozici máte vznášedlo vybavené detektorem záření omega. Plná 3D grafika.
Spořič obrazovky 3D - spořič obrazovky s 3D objekty. Můžete volit 11 typů objektů, jejichž nekonečným prostorem prolétá kamera. Program je možné vyzkoušet bez nutnosti instalace jako spořič obrazovky. Využívá 3D rozhraní OpenGL nebo DirectX.
Spořič obrazovky Wolfie - 3D spořič obrazovky s krásnou podmořskou scenérií s delfíny, doprovázený hudbou Mike Oldfielda. Demonstrace morfování objektů a čočkového odlesku.
Test 3D - test 3D grafiky počítače. Tímto programem je možné otestovat možnosti vaší videokarty (rozhraní OpenGL nebo DirectX) a vyzkoušet funkce nabízené 3D prostředím programu vytvořeného v aplikaci Petr.
Titanus - zachraňte svět! 3D hra, ve které máte za úkol zachránit svět před vojsky vládce země Titanus. K dispozici máte tank vybavený fázerovým dělem a samoopravným systémem.
Tučňáci - zachraňte náklad Becherovky! S využitím ponorky zachraňujete lahve, které z potopeného nákladu ukořistili tučňáci.
Turbo Cars - závody aut. Ve hře Turbo Cars hráč závodí s autíčky na autodráze. Je možný závod proti počítači, 2 hráči proti sobě, počítač proti počítači nebo multiplayer závod mezi 2 hráči přes Internet. Vybírat lze z 5 aut a 6 tratí. Hra používá 3D grafiku.
Výuka 3D grafiky - výukové lekce pro práci s 3D grafikou. V 9 výukových lekcích se můžete seznámit se základy programování 3D grafiky v aplikaci Petr. Po spuštění programu lze spustit ukázku jednotlivých lekcí. Otevřením programu v aplikaci Petr (postačí demoverze) si můžete prohlédnout jednotlivé lekce spolu s jejich popisem.

Pro nesčetné dotazy ohledně 3D grafiky jsme pro začínající programátory v 3D oblasti připravili několik rad (neoficiální text bez jazykových a obsahových korekcí).

Bojové hry

Báze - odstřelování létajících objektů dělem.
Drsňáci - síťová hra pro mladé odvážlivce. Hráči mezi sebou bojují prostřednictvím lokální sítě IPX nebo veřejné sítě Internet. Do hry může být zapojeno až 20 hráčů, každý může volit z 5 druhů zbraní a 10 barev, nebo může být zapojen do hry jako přihlížející divák. Do probíhající hry lze kdykoliv vstoupit nebo ji opustit. Hráči si mohou během hry zasílat zprávy. Program vyžaduje ke svému provozu nainstalovaný ovladač DirectX verze minimálně 5.0, videomód minimálně 1024x768 (není podmínkou) a počítač Pentium minimálně 166 MHz.
Město - UFO ničí poklidné město. Ukázka řešení náhodného nekolizního pohybu objektů po ploše.
Příšery - Petřík chodí bludištěm a střílí příšery. Je to ukázkový program z příručky k aplikaci Petr.
Raptor - klasická akční hra. Letadlo letí nad krajinou a střílí nepřátelská letadla. Ve hře je 7 typů zbraní, 5 typů nepřátel, 13 skladeb doprovodné hudby. Prostorové zvukové efekty. Ovládání je možné klávesnicí i joystickem.
UFOAtack - ničení "ufonů" napadajících Zemi. Ukázka použití sprajtů s proměnlivou rychlostí a přizpůsobení pracovní plochy aktuálnímu videomódu.

Hlavolamy

Bedny - logická a kombinační hra. Cílem je přesunout bedny na značky, hra obsahuje 13 scén.
Bedny 2 - další scény hry Bedny. Cílem je přesunout bedny na značky, hra obsahuje 50 scén.
Becher Bar - obchodní strategická hra. Kupujete bary, mícháte a prodáváte nápoje a snažíte se přežít v tvrdém světě obchodu. Vřele doporučujeme.
Had - varianta klasické hry Had. Had se plazí po ploše a požírá různé předměty. Jedná se o ukázkový program z příručky k aplikaci Petr.
Kameny - klasická logická hra, ve které odebíráte kameny. Kdo odebere poslední, prohrává.
Logik - logická a kombinační hra. Cílem je uhádnout barevnou kombinaci kolíků.
Mravenci - karetní strategická hra. Stavíte svůj hrad a snažíte se zničit hrad soupeře. Námět vychází ze známé hry Arcomage.
Patnáctka - klasická hra, jejímž cílem je poskládat 15 kostek.
Pegged - logická a kombinační hra. Úkolem je přeskakováním kamenů zrušit všechny kameny (až po poslední).
Vejce - logická a kombinační hra vycházející z klasických her "Revers", "Othello", "Tic-Tac-Toe".
Vlak - logická hra typu Had. Procvičuje přesnost, postřeh, kombinační a logické myšlení. Cílem hry je posbírat všechny předměty ve scéně a projet branou. Ve hře je 50 scén.

Hudba a zvuk

CDBox - přehrávač audio CD. Slouží k přehrávání zvukových kompaktních disků v počítači. Na rozdíl od jiných přehrávačů umožňuje přehrávač spouštět a ukončovat bez zastavení probíhajícího přehrávání.
JukeBox - přehrávač hudebních a zvukových souborů. Přehrává soubory WAV, MID, MP3 a RMI, které nalezne v aktuálním adresáři. Pro přehrávání souborů MP3 je u některých verzí Windows nutná instalace ovladače MPEG Layer-3 Codec. Součástí programu je 10 ukázkových skladeb MID.
Klavír - hudební nástroj. Na klávesnici počítače lze hrát jako na klavír. Obsahuje 5 hudebních nástrojů s realistickým zvukem (klavír, sinusový tón, kytara, varhany, housle). Snadná transpozice tóniny. Zobrazuje frekvenci přehrávaných tónů. Lze použít k ladění hudebních nástrojů či jako kmitočtový normál. Velmi výhodné k výuce hudby.
Mini-Mixer - jednoduchý zvukový mixážní pult. Ukázka realizace jednoúčelového mixeru. Demonstruje řešení ovládacích prvků v grafickém režimu a realizaci okna bez lišty.
Mixer - univerzální zvukový mixážní pult. Podporuje úplné vybavení poskytované operačním systémem.
MusicBox - hudební skříňka. Přehrává skladby MID, které jsou součástí programu (28 skladeb), přitom zobrazuje relaxační čárové obrazce.

Komunikace

IP Adresa - zobrazení aktuální IP adresy počítače v síti TCP/IP (např. Internet). Velmi užitečné při hraní síťových her.
Křižovatka - simulátor provozu na světelné křižovatce. Semafory jsou řízeny procesorovou jednotkou SIEMENS-SIMATIC CPU212 přes sériový port COM. Semafory lze ovládat i ručně (řídicí jednotka není potřeba) a tak se stát dopravním policistou.
PicDev - vývojové prostředí pro jednočipové mikrořadiče PIC16xxx. Program zahrnuje editor, překladač a zpětný překladač pro kód procesorů PIC16F84 a kompatibilních. Přeložený program je možné ihned naprogramovat do jednotky P84-CPU stavebnice P84 připojené přes port COM. Součástí programu jsou úplné stavební návody na stavebnici P84, příklady koncových aplikací a podrobný popis procesorů PIC16F84. Je to systém obzvláště vhodný pro školy k výuce jednočipových procesorů. Předností systému je velmi nízká cena, snadná obsluha a podrobná dokumentace. Samotný program PicDev je ukázkou řešení poloprofesionální aplikace v systému Petr a není uložen v editovatelném tvaru (nelze zobrazit jeho zdrojový tvar).
Regulovaný zdroj - napájecí zdroj řízený počítačem. Pomocí 2 tranzistorů a pár pasivních součástek připojených k sériovému portu počítače můžete řídit rychlost vláčku nebo LEGO modelu.
Terminál - terminál připojený k sériovému portu COM. Program umožňuje nastavovat parametry COM portu (včetně řídicích signálů), vysílat znaky psané na klávesnici a zobrazovat přijímané znaky. Velmi vhodné především pro experimentování se sériovým portem či modemem.

Kreslení

Grafika - grafická demonstrace. Předvádí možnosti a rychlost grafiky systému Petr - grafické příkazy, obrázky, změna velikosti, otáčení, rotace a změna jasu obrázků.
Kaleidoskop - realizace populárního kaleidoskopu pomocí počítače. Působivé relaxační obrazce.
Maluj - grafický editor. Editovaný obrázek uchovává v souboru s formátem BMP. Funkce undo a redo, sprej, výplň, trojrozměrná koule atd.
Modelář - modelování 3D rotačních předmětů. Vytvoříte profil modelu a poté si ho necháte zobrazit jako trojrozměrný rotační předmět. Možnost ukládat a načítat ze souboru, součástí několik ukázkových modelů. Zobrazení může být buď softwarové nebo s využitím 3D rozhraní.
Vybarvi - vybarvování obrázků. Program umožňuje dětem vyplňovat barvami plochy černobílých obrázků. Součástí je 40 připravených hezkých obrázků, snadno lze doplňovat další.

Matematika

Číslo slovy - převod čísla na textovou podobu. Zadané číslo vypíše ve slovním tvaru (123 = "jedno sto dvacet tři"), vhodné pro psaní složenek.
Eulerova konstanta - výpočet Eulerovy konstanty na 1000 desetinných míst. Slouží jako ukázka možnosti práce s přesnými čísly.
Faktoriál - výpočet faktoriálu. Slouží jako příklad pro práci s konzolou.
Grafy náhody - zobrazení grafů četnosti výskytu náhodných čísel a jejich součtů. Grafy jsou počítány generováním náhodných čísel a vynášením výsledků do grafu.
Hadačka - hádání čísla. Program uhádne s maximálně 10 pokusy číslo, na které myslíte. Autorem mladá uživatelka.
Jízdenky - počítačové ověření teoretického výpočtu. Konkrétně - jaká je pravděpodobnost, že po procvaknutí jízdenky ve 3 tramvajích budou procvaknuty všechny dírky?
Kalkulačka - kalkulačka s pamětí, přesnost 15 číslic, exponent.
Násobení do 10 - zkoušení násobení do 10.
Násobení do 99 - zkoušení násobení do 99.
Prvočísla - výpočet prvočísel. Čísla od 1 do 9999 otestuje na prvočíslo a případně je rozloží na násobky. Vhodný příklad pro použití dialogového okna a seznamu.
Převody - převody jednotek. Převádí mezi sebou číselné údaje vyjádřené různými fyzikálními jednotkami. Celkem 733 jednotek, rozděleno do 37 skupin, včetně staročeských jednotek.
Římská čísla - konverze čísla na římské číslice a zpět.
Sčítání do 10 - zkoušení sčítání do 10.
Sčítání do 99 - zkoušení sčítání do 99.
TI-59 - emulátor programovatelného kalkulátoru TI-59. Program plně emuluje proslulý kalkulátor TI-59 firmy Texas Instruments s tiskárnou PC-100A. Umožňuje ukládání a načítání programů a přepínání knihovních modulů. Součástí je základní modul "Master Library Module 1". Rozsah paměti je 1000 programových kroků a 10000 paměťových registrů.
Velikonoční neděle - výpočet data velikonoční neděle pro roky 1584 - 2100.

Obrazárna

Fotoalbum - příklad pro vytváření vlastního rodinného fotoalba. K doplnění vlastních fotografií je potřebná plná verze Petra.
Malba na sklo - ukázka z tvorby žáků Lidové školy umění v Rožnově pod Radhoštěm.
Minigalerie - obrazárna digitálních kreseb a pozvánka na osobní stránky autora Lukáše Vlčka.
Panorama - panoramatický pohled na město Rožnov pod Radhoštěm. Program je jakousi virtuální rozhlednou s měnitelným zvětšením. Ukázka práce s grafikou s vysokým rozlišením (8000 x 1200 bodů). Plně využívá rozlišení monitorů až do 1600 x 1200.
Poulíček - obrazárna malíře Milana Poulíčka.
Studie - studijní kresby a pozvánka na osobní stránky autora Lukáše Vlčka.
Tomáš Gucký - výběr obrazů z tvorby Tomáše Guckého.
Večeře u Tejklů - ukázka možnosti tématického zpracování fotografií.

Pikaware

Bludiště - seznamovací program programovacího nástroje Petr. Petřík a Lucka hledají cestu ven z bludiště. Program je součástí demoverze.
Čáry - kreslení čar. Efektně vypadající kreslení čar propojených do sítě. Umožňuje i automatické náhodné generování.
Flip-Flop - Petřík a Lucka chodí po obvodu plochy a vyměňují si mezi sebou předměty z plochy. Ukázka práce s předměty.
Hladina - simulace zrcadlící se a vlnící se vodní hladiny. Ukázka snadného spojení matematiky s grafikou.
Hladina 2 - další verze programu Hladina. Tentokrát doplněna o zvuky přírody a plující kachny. Velmi vhodné pro relaxaci - neuvěříte, že nesedíte u vody.
Hop - Petřík skáče přes strom. Drobnůstka ukazující řízení pohybu sprajtů.
Chodec - ukázka práce se sprajtem. Sympatický prográmek, ve kterém se po ploše náhodně pohybuje panáček a nachází různé předměty.
Klávesy - test klávesnice. Příklad pro práci s klávesnicí.
Klik - klikněte tam, kam ukazují šipky. Pokud to nestihnete, nic se neděje - je to jen drobný žertík.
Koupelna - s baterkou šmejdíte v tmavé místnosti. Je to trochu zásah do soukromí Lucky.
Lampa - rozsvěcování stolní lampy klávesou. Jednoduchá ukázka použití logického přepínače.
Lupa - zvětšení výřezu obrázku lupou. Ukázka použití funkcí pro konverzi obrázků.
Miriam a Pavel - příklad svatebního blahopřání.
Molekula - příklad řešení rotujícího 3D zobrazení modelu molekuly.
Motýlek - zobrazení funkce sin připomínající křídla motýla.
Nudný tanec - drobnůstka z oblasti pikaware, Petřík a Lucka spolu tančí.
Osvětlení - Petřík rozsvěcuje a zhasíná okna v domku podle zadané číslice. Vhodná ukázka pro začátečníky.
Petřík ma špinavé nožičky - jak napovídá název, dětská maličkost, ale roztomilá.
Pikaware - víte, co je pikaware a proč jsou takto označovány některé programy Petra? Vše se dozvíte v programu.
Radar - simulátor radiolokátoru. Miniaturka humorně zaměřená.
Siesta - Petřík odpočívá po nedělním obědě a vychutnává si několik hodin varhanních koncertů J.S.Bacha.
Sinusovka - vykreslování sinusovky. Sinusovka se současně přehrává jako zvuk, pohybem myši lze měnit frekvenci a hlasitost.
Skoky - velký sportovec Petřík skáče na lyžích z umělého lyžařského svahu. Můžete uzavírat sázky, jak daleko doskočí.
Spirála - pomocí kružnic je vykreslena hlemýždí ulita, kterou můžete myší otáčet všemi směry.
Stopa - autíčka zanechávající za sebou barevnou stopu na desce stolu.
Terumi - prográmek japonské autorky, který je pochvalným uznáním systému Petr.
Vlajka - vlající vlajka. Ukázka práce s grafikou a matematikou. Program zobrazuje 25 nejznámějších státních vlajek.
Xmas - vánoční přání. Po ploše Windows se prohání sněhulák.
Žížalky - lovíte barevné žížalky běhající po ploše.

Pohádky

Perníková chaloupka - králík Petřík vypráví pohádku o perníkové chaloupce. Plně namluveno a doprovázeno obrázky - v české a anglické verzi.
Pohádky z abecedy - elektronické vydání pohádkové knihy spisovatele Václava Deyla, doprovázené obrázky akademického malíře Miroslava Netíka.

Psaní

Abeceda - výuka písmen české abecedy pro nejmenší. Podle obrázků k písmenům se mohou děti učit českou abecedu a zkoušet si psaní na klávesnici.
Mluv a piš - psaní pro děti. Úkolem je napsat název věci na obrázku. Plně ozvučeno.
Psaní - jednoduchý textový editor. Vhodné pro začátečníky.
Zápisník - jednoduchý textový editor, obdoba Poznámkového bloku ve Windows. Umožňuje používat schránku Windows (clipboard) a jednostupňový návrat změny (undo).
Znaky - tabulka znaků. Ukázka typů písma v dialogových oknech. Tlačítky lze přepínat vlastnosti písma jako velikost, barvu atd. Užitečný program umožňující pomocí schránky Windows přenést do jiných programů libovolný znak tabulky znaků.

Společenské hry

Kostka - jednoduchá 6-stranná hrací kostka.
Kostky - hra v kostky pro 1 až 8 hráčů. Cílem hry je získat 14 různých kombinací kostek.
Pexeso - hra pexeso s obrázky květin (32 párů karet).
TV Tenis - klasický televizní tenis, jak ho mnozí znají ještě z dob starých televizních her.

Systémové programy

Execute - příkazový interpreter. Demonstruje možnost spouštění jiných programů a práci s konzolou.
InfoCD - zobrazení informací o CD-ROM. Detekuje CD mechaniku, vypíše jmenovku disku, sériové číslo, velikost disku a datum vytvoření disku.
InfoDisk - zobrazení informací o disku. Příklad pro práci s diskem a s konzolou.
Spořič obrazovky - hodiny - ukázka realizace spořiče obrazovky v systému Petr.
SysInfo - systémové informace. Zobrazí všeobecné i detailní informace o operačním systému: verze systému, procesor, paměť, barvy, videomódy, rozměry atd. Program je ukázkou použití DLL knihoven a Windows API funkcí.

Různé

Adresář - evidence adres. Umožňuje uchování adres vašich známých včetně jejich telefonu, e-mail a libovolné poznámky. Telefonní čísla můžete přes mikrofon telefonu ihned automaticky vytáčet (tónovou volbou). Zajistí odeslání elektronické pošty na příslušnou adresu e-mail.
Autodrom - závody aut z pohledu "ptačí perspektivy". Po každém kole se k vám přidá jeden soupeř.
Cimo bike - reklamní program firmy Cimo bike - databáze bikerů a výrobců bike, animace, pár pěkných videosekvencí ze života mountain biku, volání Internetu. Freeware verze programu Cimo bike na CD-ROM se všemi videosekvencemi (445 MB) je k mání na: Cimo bike, Mostecká 367, 75501 Vsetín, tel. 0604/178756. Blíže viz popis programu Cimo bike.
Desktop hry - pohrajte si s vaší plochou Windows. Můžete ji sekat, řezat, rozstřelovat, přebarvovat, razítkovat atd. Nebo do ní nasázejte termity a pak je lovte.
Desktop hry vánoční - vánoční verze programu Desktop hry. Opět ničíte plochu Windows, tentokrát cukrovým špalkem a sněhometem.
Digi - zobrazení aktuálního data a času. Uživatelská modifikace programu Hodiny.
Fortuna - věštírna odpovídající na vaše otázky.
Hláskování - hláskování textů. Zadaný text hláskuje (vyslovuje) podle hláskovací tabulky ("Adam - Božena - ..."). Velmi užitečné při sdělování kódů pomocí telefonu. K dispozici česká a anglická verze (podle anglické hláskovací tabulky).
Hodiny - zobrazení aktuálního data a času.
Hypno - hypnotizující pohyblivé obrazce. Příklad pro zobrazení matematických funkcí a pro práci se soubory.
Internet - připojení na WWW stránku Petra. Ukázka práce s Internetem.
Joystick - test joysticků. Příklad pro práci s joysticky (pákovými ovladači). Schéma zapojení konektoru a joysticků pro základní mód 2 směry/2 tlačítka. Vhodné pro realizaci analogových a digitálních vstupů do počítače.
Květiny - encyklopedie nejrozšířenějších květin. Slouží jako příklad vytváření encyklopedií.
Labyrint - bludiště. Petřík hledá cestu v bludišti, aby zachránil Lucku. Obsahuje 20 scén.
Mrkev - králík si zpívá a běhá za mrkví. Velmi oblíbené u dětí. Demonstruje "zpětné programování" v Petrovi. Jak lze v Petrovi programovat pozpátku? Stiskněte klávesu TAB a uvidíte.
Multilicence - výpočet multilicenčních slev na program Petr pro školy. Příklad dialogového okna.
Nálady - 70 obrázků zobrazujících různé nálady. Umí též předpovědět náladu.
Péťulda - programovací nástroj. Petr má malého synka - Péťuldu. Umí už také programovat. S jeho pomocí můžete stavět domečky a hrady a může vám být klidně jen pět let.
P.F. - vánoční a novoroční přání, kterým můžete potěšit přátele a známé. V titulku okna lze uvést text vašeho přání (doplněním souboru PF.TXT). Zobrazený rok je odvozen z aktuálního data.
Prezentace - seznamovací prezentace aplikace Petr.
Ručičkové hodiny - hodiny s ručičkami a sovou.
Výuka - výukové lekce k základnímu seznámení se s Petrem.
Závody aut - závody aut 3D. Program je ukázkou vytváření pseudo-3D grafiky pomocí 2D grafických příkazů. Realistický vzhled aut i krajiny, 20 typů krajin, 11 typů aut, kvalitní zvuk, joystick.
Znamení zvěrokruhu - popisuje charakterové a jiné vlastnosti lidí podle znamení, ve kterém se narodili.Hlavní stránka Gemtree Software